Se souhlasem níže uvedených uživatelů zde uvádíme jejich osobní zkušenosti s provozováním programu VKS, popřípadě sdělení, v čem je pro ně práce s ním užitečná a přínosná. Pokud i vy patříte mezi spokojené uživatele a chcete své zkušenosti sdělit těm, kteří dosud o pořízení programu teprve uvažují, rádi váš příspěvek zveřejníme. V případě zájmu, prosím, kontaktujte distributora. Příspěvky jsou řazeny v pořadí tak, jak jsme je obdrželi.


RNDr. Zdeněk Chromý, Brno - předseda Odborné křížovkářské komise SČHAK

Měl jsem v ruce již hezkou řádku křížovkářských slovníků a nejrůznějších křížovkářských pomůcek. Řada z nich obsahovala závažné nedostatky a chyby a skončila mezi tzv. nepovolenými prameny, tedy prameny, které Svaz českých hádankářů a křížovkářů (SČHAK) pro jejich nespolehlivost zakázal pro používání v soutěžích SČHAK. Velký křížovkářský slovník (VKS) Karla Čálka, který v elektronické podobě vydala společnost Alis, patří mezi novou generaci moderně a prakticky pojatých křížovkářských slovníků. Obsažnost slovníku je obdivuhodná a práce s ním uživatelsky jednoduchá a příjemná. Řazení podle legendových výrazů v tištěné podobě obecně přináší různá úskalí, a to zejména proto, že autoři legendu k určitému výrazu obměňují a používají různé stupně obecnosti. Elektronická podoba VKS však umožňuje fulltextové vyhledávání nejen celých výrazů, ale i jejich částí, např. podle písmen na určitých pozicích slova. Proto VKS najde své uplatnění jak u autorů, tak u řešitelů. Měl jsem možnost VKS ještě před jeho vydáním testovat a musím konstatovat, že VKS se ukázal jako vydatný pomocník jak při tvorbě, tak při řešení křížovek. Proto jeho užívání mohu vřele doporučit každému křížovkáři.
 
Pavol Tibenský, Brezová pod Bradlom

Človek vekom pohodlnie a dobre mu padne, ak nejakú prácu odvedú za neho iní. Tento program je výsledkom mravčej práce, vďaka ktorej sa tvorba i riešenie krížoviek stáva oveľa jednoduchším a rýchlejším. Nájdenie či overenie výrazu zpredu i zozadu za pár sekúnd sú veľkým prínosom. Čudujem sa krížovkárom, ktorí ho nemajú.
Pavol Tibenský
krúžok chrobáci - www.chrobaci.erko-brezova.sk
Karel Formánek, Turnov

Pokud bych měl chválit tento produkt, jen bych musel  opakovat slova mých předřečníků. Program vlastním od 1. verze a víceméně denně ho používám. Proto jsem byl velmi příjemně překvapen, když se objevila verze 4. Pro všechny autory a řešitele různých soutěží je to nezbytný a velice účinný nástroj, bez něhož by dnes už asi nebylo možné existovat. Ale tento úžasný slovník by mohl, pokud by byl vhodně inzerován, mít i ohromný význam mezi desítkami tisíc svátečních křížovkářů. Jak vím z hospody, mnohdy se trápí kvůli jednomu či dvěma obtížným slovíčkám. Kdyby měli tuto pomůcku, bylo by řešení pro ně mnohem jednodušší a zajímavější!
Jaroslav Sršeň, Náchod - labtof@seznam.cz

Velký křížovkářský slovník mám od jeho první verze. Dokonce jsem si kvůli němu před léty koupil počítač. Zní to trochu kuriózně, ale CD se slovníkem jsem měl tenkrát doma dřív než PC. Po všechna ta léta, co ho mám, jsem s ním naprosto spokojen. Hodně využívám jeho možnost přidávání svých vlastních hesel. Během let jsem si tam naťukal už pár slovníků a encyklopedií. Práci na křížovkách si dnes už bez něj vůbec neumím představit, najde mně všechno, co hledám podle zadaných parametrů. Můžu zadat délku výrazu, zástupné znaky ? a *, na kterém místě potřebuji které písmeno a má-li to být souhláska nebo samohláska. Dá se v něm hledat i podle legendy. Prostě je to rodinné stříbro mého PC. Nyní je vydána 4. verze, kde je neuvěřitelné množství výrazů (skoro 590 tisíc). Každému luštiteli i autorovi křížovek VKS vřele doporučuji jeho pořízení. Autorům a všem příznivcům VKS „Na zdraví !!!“.
MUDr. Josef Ivánek, Držovice

Mezi „křížovkářské fanatiky“ se řadím již (nebo teprve ?) 25 roků. Když se před lety objevil na trhu program VKS, ani chvíli jsem neváhal a objednal jsem si jeho první verzi. Nyní mám pocit, že verze 4.0 je pro autory i řešitele skutečným rájem. Přesto, že sám pracuji s programem jen primitivním způsobem s tím, co mi moje počítačové znalosti dovolí, i s minimem využití jeho možností je to pro mne fantazie.
Jiří Zvolánek, Pardubice
jirka.krizovka@gmail.com

Křížovky luštím i tvořím již více než 50 let, za tu dobu jsem si pořídil ohromnou knihovnu, byt mám zavalený slovníky všeho kalibru a podobně je na tom celá velká křížovkářská rodina. Každého z nás někdy napadlo, jak knihovnu zmenšit a přitom mít všechny informace pořád dostupné. A dnes je tato možnost na světě, pro každého snadno dostupná. Autor Velkého křížovkářského slovníku v digitální podobě pan Karel Čálek zhruba již 20 let s nevšední pečlivostí přepisuje stovky slovníků do počítače, program s databází 590.000 výrazů nám za pár stovek nahradí knihovny za desítky tisíc a navíc umí věci, o kterých se nám dřív nemohlo ani zdát. Závěrem - mám, vyzkoušel jsem, doporučuji všem, hledání neúplných a nedoluštěných termínů je nyní brnkačka a nemusím shánět nedostupné chybějící knihy, protože tam prostě všechny jsou!!!